Google Stadia : Netflix’in Oyun Dünyası Versiyonu

Google 19 Mart’ta oyun dünyasında bir devri kapatıp, yepyeni bir devri başlatacak servisi tanıttı. Servis duyurusu çok ses getirmemiş olsa da, bütün oyun piyasasının dinamiklerini, alışkanlıklarını ve kullanıcılarını baştan aşağı değiştirecek gibi görünüyor. Çünkü bu bir “buluttan oyun oynama” servisi. 

Bu ne demek? Artık sadece video izlenebilecek kadar gelişmiş bir bilgisayar + hızlı bir internet ile, sistem gereksinimleri ne olursa olsun dilediğiniz oyunu oynayabileceksiniz. Eğer bir gamer değilseniz şöyle ifade edelim: Oyun oynamayı çok seviyorsunuz. Ancak istediğiniz oyunları oynayabilmek için çok pahalı donanımlar almanız gerekiyor. Ya da örneğin Mac bilgisayarlar kullanıyorsunuz ve bilgisayarınız birçok oyunu desteklemiyor. Google Stadia’nın size uzaktan çok gelişmiş bir bilgisayarı internet ile kullanmaya izin verdiğini düşünün. Yani uzaktaki bir donanımı sadece internet ile kontrol ediyor, böylece dilediğiniz oyunu oynayabiliyorsunuz. Kendi deyişleriyle :  

“Saniyeler içinde izlemekten oynamaya geçiş yapın. Güncelleme veya yükleme yok. Stadia’nın bulut tabanlı oyun altyapısı güzel HDR grafikler ve akıcı kare hızları sunuyor.”

Peki bu sistemi nasıl kullanıyoruz? Tıpkı Netflix gibi bir aylık abonelik ücreti ödüyoruz. Oynamak istediğimiz oyunu açıyoruz ve en alt seviye bir bilgisayarımız olsa bile oyunu en yüksek grafik ayarlarında oynayabiliyoruz. 

Google oyunu oynarken tepki süresinde yaşanabilecek gecikmeleri önlemek için aynı zamanda wi-fi üzerinden doğrudan kendi veri merkezlerine bağlanan özel bir oyun kumandası da piyasaya sürecek. 

Bütün bunlara ek olarak oyuncular Twitch ya da Dlive’da olduğu gibi oynayışlarını canlı olarak yayınlayabilecekler. 

Yüreğimiz ağzımızda bekliyoruz.  

BİZE ULAŞIN


Yeşilce Mah. Yunus Emre Cad. 6/2 Kat: 1 Kağıthane İstanbul

T: 0 212 245 97 95   |   E: hello@conteus.co